Sjedenje u W položaju
Pravilan razvoj djeteta svakom je roditelju na prvom mjestu. Znamo da što boljem motoričkom razvoju djeteta možemo pridonijeti i tako da ga potičemo da pravilno sjedi, odnosno da ne sjedi u određenim položajima koji mogu ometati njegov optimalan razvoj.
Uvijek je važno poticati igranje na podu, a većini djece je najugodniji položaj za sjedenje u obliku slova “W” (sa savijenim koljenima i stopalima unatrag). Ovakvo sjedenje, tipično za djecu mlađe životne dobi dok se igraju, dobro je kada se gleda iz perspektive fleksibilnosti, no dugoročno ponavljanje sjedenja u ovoj poziciji može ostaviti teže ortopedske komplikacije ako se događa tijekom važnih godina kada je dijete u najvažnijem i najvećem razvoju.
Obraćati pažnju na to kako vaše dijete sjedi i važnije je nego što ste možda mislili.
Za razliku od drugih sjedećih položaja kada dijete sjedi u W položaju noge mu pružaju široku podršku, zahtijevajući vrlo malo aktiviranja temeljnih mišića. Položaj W može biti znak slabosti mišića u trupu što može dovesti do poteškoća u obavljanju mnogih grubih i sitnih motoričkih zadataka, zbog čega izostaje i razvoj i kontrola nad rotacijom tijela te dijete ne nauči kontrolirati težinu, šta dugoročno može dovesti i do problema s dužim sjedenjem u školi. Nadalje, ovakvo sjedenje može prouzročiti nepotreban pritisak na vrat, ramena i gornji dio leđa. Sva težina tijela prebačena je na kukove, koji su pojačano flektirani i težinu prenose na koljena i stopala. Koljena i stopala su također izvrnuta pojačano prema van, što kroz duži period može izazvati lagana iščašenja i kasnije moguće deformacije. Kod djece koja sjede u položaju W i nakon navršene 2 godine postoji opasnost od nedovoljnog razvijanja bazične snage tijela, kašnjenja razvoj grube motorike, koordinacije i ravnoteže potrebnih za određene motoričke vještine poput skakanja i trčanja. Ukratko, za djecu koja mogu biti hipermobilna, sjedenje u “W” položaju može preopteretiti zglobove, ali i usporavati razvoj mišića zaduženih za držanje tijela i osnovnu stabilnost koja je važna.
Pedijatrijska američka služba je objasnila kako u drugim sjedećim pozicijama, djeca bolje razviju kontrolu nad trupom i rotacijom tijela – dvije vještine koje su potrebne za daljnji razvoj motoričkih sposobnosti i dominacije ruku. U W poziciji sjedenja, djeca imaju veću potporu trupa te ta im pozicija onemogućava igranje lijevo ili desno, već samo ispred sebe zbog čega izostaje i razvoj i kontrola nad rotacijom tijela te dijete ne nauči kontrolirati težinu.
Dugoročne ortopedske komplikacije
- OGRANIČENO POMICANJE KUKOVA – W sjedenje stvara veliki pritisak na kukove i na koljena te se oni s vremenom naviknu na taj pritisak. Dugoročno sjedenje u ovoj poziciji ograničit će pomicanje kukova te će dijete s vremenom imati više problema sjediti s nogama ispred sebe.
- ZATEGNUTOST MIŠIĆA – Zategnutost se najčešće može osjetiti s jedne strane kukova, a dijete će imati problema održavati ravnotežu koristeći samo jednu nogu.
- DISLOKACIJA KUKOVA – Učestalo sjedenje u W poziciji, može rezultirati dislokacijom kukova.
Kako odviknuti sebe ili dijete od sjedenja u W poziciji?
Odvikavanje od ovakvog sjedenja neće biti lako, baš zato što dijete osjeća određenu sigurnost i stabilnost. Umjesto da se kritizira djecu kada ovako sjede preporuka je da ih pohvalimo kada sjede u pravilnijim položajima, kao kada kleče, sjede u dubokom čučnju, s nogama prekriženim “po turski”, ispruženima ispred sebe, dijete može sjediti u sjedu lopoča ili pak savijenima samo na jednu stranu.
Dobar način da počnete pomagati svom djetetu da izbjegne ovaj W položaj je jednostavno pozivanje ili podsjećanje usmenim podsjetnikom, signalom ruke ili ručnim premještanjem. Također, možete ponuditi svom djetetu malu stolicu kao alternativu sjedenju na podu. Iako je ovakvo odvikavanje dugotrajan proces, treba biti strpljiv, a pri tom možemo dijete i učiti da ispravno drži i leđa. Ako sumnjate da su djetetovi mišići trupa slabi dodajte vježbe za jačanje na tjednoj osnovi. Primjer aktivnosti za mlađu djecu: puzati kroz tunele, skakati na trampolinu ili vježbati neke joga poze za djecu.
Pripremila i prilagodila: Sara Pivac, pedagog